Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Kızıltepe İlçesi Tarihi/Coğrafyası/Sosyal Durumu – Mardin

Tarihçesi

Milattan önceki değerleri tarihi süreç içerisinde günümüze taşıyan, önemli yerleşim yerlerinden biri olan Kızıltepe’nin bilinen en eski adı Dunaysır’dır. Kızıltepe İlçesi Artuklular döneminde Urfa ve Diyarbakır’ı Musul’a bağlayan yollar üzerinde bulunan canlı bir ticaret ve konaklama merkezidir. 13. yüzyılın başlarında birkaç kez Eyyübiler tarafından yağmalanmış, daha sonra Selçuklu, İlhanlı, Memluk, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Timur yönetimlerinde kalmıştır. l5.yüzyılda Karakoyunlularla Akkoyunlular arasında el değiştirmiştir. l6.yüzyılda Safeviler’in egemenliğine girmiştir. 1515′ te Bıyıklı Mehmet Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu tarafından fethedildiği tarihte ilçe İran hâkimiyetindedir.

1517′ de Osmanlı topraklarına katılan ilçe Artuklular döneminde çarşı, han, hamam, cami ve medreseleriyle önemli ve zengin bir yerleşim merkezi olmasına rağmen sürekli yağma ve savaşlar nedeniyle zenginliklerinin birçoğunu kaybetmiştir. Osmanlı döneminde Nahiye olan ilçemiz, Cumhuriyetin ilanından sonra 1929 yılında Koçhisar ismi ile Mardin İline bağlı ilçe statüsüne kavuşmuştur. 1931 tarihinde ise Koçhisar olan ilçenin adı ”Kızıltepe’ olarak değiştirilmiştir.

İlçedeki tarihsel yapıların tümü Artuklular döneminden kalmadır. Bunların en önemlileri Kızıltepe Ulu Camii, Harzem Tacettin Mesud Medresesi (Ziyaret köyünde), Tarihi Taşköprü ve Şahkulubey Kümbeti.


Coğrafi Durum

Kızıltepe İlçesi Mardin İlinin güneybatısında yer alır. Doğusunda Mardin ve Nusaybin batısında Derik ve Ceylanpınar İlçeleri kuzeyinde Mazıdağı ilçesi ile güneyinde Suriye Arap CumhuriyetiDevleti sınırları ile çevrili olup, Kızıltepe Suriye sınırı 52 km’ dir. Kızıltepe Mardin il merkezine 27 km mesafededir.

İklimi karasal iklimdir. Yazları çok sıcak ve kurak kışları ise ılımandır. Yıllık yağış ortalaması 350 mm3 tür. Yağışların az olması nedeniyle zaman zaman kuraklıklar yaşanmaktadır. İlçemizde nemlilik oranı oldukça düşüktür.

İlçenin yüz ölçümü 1. 218. 400 dekar alandır. 400 m. rakımlı ilçemizin toprak yapısı killi tınlıdır.


Sosyal Durum

İlçemizde toplam 2 sinema, 11 spor kulübü, 1 Gençlik Merkezi, 1 Kapalı Spor Salonu ve 2 Futbol Sahası mevcuttur. Ayrıca Bölge halkının sosyal ve ekonomik hayatını canlandırmak amacı ile Kızıltepe-Mardin yolu üzerinde kurulan Mova Park AVM Türkiye’nin 4. Büyük AQUA PARKI’na sahiptir.


Kaynak: Kızıltepe Kaymakamlık Web Sitesi

Hakkında NasilBirYer

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla