Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Nusaybin İlçesi Tarihi/Coğrafyası/Ulaşımı/Foto Galeri – Mardin

Tarihi ve Coğrafi Yapısı

Düz bir ovada kurulmuş olan Nusaybin, Yukarı Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Milattan önce 3000-2800 yıllarında bölgede hakimiyet kuran Sümer İmparatorluğu’nun 3.Ur Sülalesine kadar uzanan bir tarihe sahiptir.

Tarihte pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan İlçemiz Milattan Önce 2. yılında Sasaniler tarafından başkent olarak kullanılmıştır.

1100 yılında Selçuklu hâkimiyetine giren İlçe, 1516 yılında Osmanlı İmparatorluğu yönetimine girmiştir. Birinci Dünya Savaşında Fransız hakimiyetine giren İlçemiz 1921 yılında  imzalanan Ankara Antlaşması ile özgürlüğüne kavuşmuştur.

İlçe 37.04 kuzey enlem ile 41.13 doğu boylamı arasında, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Dicle kısmında yerleşik bir İlçedir. Doğusunda Şırnak İli, Cizre İlçesi, Batısında Mardin İli ve Kızıltepe İlçesi, Kuzeyinde Midyat ve Ömerli İlçeleri, Güneyinde ise Suriye Arap Cumhuriyeti Kamışlı İlçesi ile çevrilidir. Denizden yüksekliği 500 metredir.


Karayolu Ulaşımı:

   İlçemiz E 90 Karayolu ile Mardin İl Merkezine 56 Km, Şırnak İli Cizre İlçesine 93 Km mesafededir. Suriye Devleti ile 28 Km. sınırı bulunmaktadır. Midyat İlçesine 48, Kızıltepe İlçesine de57 km uzaklıktadır. Ayrıca 645 Km. köy yolları ağı bulunmaktadır. Her gün 07.00 – 19.00 arası Türkiye’ nin her yerine ulaşım araçları bulmak mümkündür.


Havayolu Ulaşımı:

İlçemiz Mardin ve Diyarbakır Hava Alanından yararlanmaktadır.


Demiryolu Ulaşımı:

İstanbul – Bağdat Demiryolu Hattı İlçemize kadar devam etmekte, posta taşımacılığı yapmaktadır.


Foto Galeri


Kaynak: Nusaybin Belediyesi Web Sitesi

Hakkında NasilBirYer

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla