Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Silopi İlçesi – Şırnak

SİLOPİ

İLÇE TARİHİ

Silopi İlçesi M.Ö.Ninova yani Musul şehrine bağlı bir yerleşim merkezi idi. Eski kavimlerden Asurlular”ın bu bölgede kaldıkları,çevrede bulunan kalıntılardan anlaşılmaktadır.

İlçeye bağlı Yankale Mezrasında,bu kavime ait kale kalıntıların mevcuttur.Söylentilere göre ilçe içerisinde ,Kavallı,Buğdaylı Köyleri ile Yankale Mezrasında bulunan tepelerin insan gücü ile yığma bir şekilde yapılmıştır. Tepeler incelendiğinde bu rivayetin doğruluğu anlaşılmaktadır.Bu tepeler Asurlular döneminde birer haber alma-verme aracı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Asurlulardan sonra bölgenin hakimiyeti tamamen Sasaniler”in eline geçmiştir.
Daha sonra M.S 960-1040 yılları arasında Büveyoğulları, bu bölgeyi ele geçirmişlerdir. Büveyoğullarına ait bir camii ve bir medrese kalıntıları, halen ilçemize bağlı Birlik Köyü sınırları içerisinde mevcuttur. Büveyoğullarından sonra hakimiyet, Cizre Emirlikleri”nin eline geçmiştir. Cizre Emirlikleri kendi aralarında üç kola ayrılmışlardır. 1-Cizre, 2-Finik, 3-Gurkil Cizre Beyi olan Hacı Bedran, ilçemiz hakimiyetini ele geçirmiştir.Hacı Bedran Beyin ölümünden sonra şimdiki Silopi Ovası”nın idare ve yönetimi, oğlu Süleyman”a verildiği söylenmektedir.
O zamanlar Silopi Ovası”nın adı “Silonun Ovası” olarak geçerdi. İlçemiz Silopi adını buradan almaktadır. Belli bir süre Cizre”ye bağlı olan bir nahiye olarak kalmıştır.1960 yılında (1 Nisan 1960) İlçe olarak kabul edilmiştir.

 

Coğrafi Yapı

Silopi`nin Coğrafi Yapısı

Silopi ve çevresinde iki farklı yeryüzü şekline sahiptir. İlçenin kuzeyi, kuzeybatısı ve kuzey doğusu dağlık bir yapı oluşturmaktadır. Dağlık kesim kuzeyden güneye doğru inildikçe düz bir yapıya dönüşür ve güneyde geniş Silopi Ovası uzanır.
Silopi Ovası Türkiye Irak sınırına yaklaştıkça alçalır ve Dicle Nehri ile Habur Çayı”nın birleştiği noktada en düşük seviyeye erişir.Cudi Dağı Silopi”nın kuzeyini tümü ile kaplamaktadır. Cudi Dağı”ndaki yaşlı tortullar güneye doğru daha genç oluşumlar üzerine yüklenmiştir. Cudi Dağı”nın en yüksek noktası 2.114 metre olup, Silopi Ovası”na egemen bir konumdadır. Silopi orman ve ağaç yönünden oldukça zayıftır. İklimin etkisi ile bol miktarda zakkum ağaçlarına rastlanır. Silopi ilçesinde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Toprakların % 65″i tarıma elverişli topraklar olup, tarıma elverişsiz olan sadece %15″tir. Platoların oranı ise %20″dir.

Silopi ilçesinin yüzölçümü 790 Km² olup, güneybatısında Suriye (20 Km), güneydoğusunda Irak (51 Km) Devletleri ile batısında Cizre ilçesi (11 Km), kuzeyinde Şırnak ili (33 Km) ve kuzeydoğusunda Uludere ilçesi (11 Km) ile komşudur.

 

İlçe Nüfusu

İlçemizin 2016 Yılındaki Resmi Nüfusu 124.060, İlçemizde Erkek Nüfusu 63.900; Kadın Nüfusu 60.160 olarak tespit edilmiştir.

Yıl  Silopi Nüfusu Erkek ve Kadın Nüfusu

 YIL        NÜFUS               ERKEK         KADIN

2016      124.060                  63.900         60.160

2015      121.463                   62.758         58.705

2014      121.110                   62.239         58.871

2013      117.665                   60.457         57.208

2012      114.754                   59.466         55.288

2011      112.582                   59.166         53.416

2010      104.094                 53.136         50.958

2009      100.641                 51.206         49.435

2008      100.505                52.164         48.341

2007      96.690                  49.905         46.785

 

Turizm Rehberi

SİLOPİ İLÇE ULAŞIMI

Ülkemizi Ortadoğuya bağlayan önemli bir karayolu olan E-24 Karayolu ilçemizden geçmekte ve Habur Sınır Kapısına ulaşmaktadır.

İlçemizin günlük otobüs seferleriyle başta Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Adana, Bursa, Samsun gibi büyük şehirler olmak üzere hemen hemen Türkiye”nin her yerine ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır. İlçemizde 30 Km Devlet karayolu bulunmaktadır.
İlçemizde bulunan yerleşim birimlerinin toplam yol uzunlukları 120 Km olup hepsi asfalttır.

ESKİ UYGARLIK KALINTILARI

Bölge halkı geçmişte devamlı göçebe hayatı yaşadıklarından dolayı bölgede pek tarihi eser bulunmamaktadır.
Bölge halkından bazı aşiretlerin Silopi dışında mezarlıkları bulunmaktadır. Silopi topraklarında bulunan ve tespit edildiğimiz eski mezarlıklar, Silopi`nin kuzeyindeki bölgelerdedir. Başak (Zıdıkan)`ın kuzeyinde dört tane, Dedeler (Babika) yakınında iki tane, Kaymakati tepesinin kuzeyinde üç tane, Şeyh Ömer Ziyareti`nin solundaki yamaçta bir tane bulunmaktadır. Bu yerler hep Cudi Dağı eteklerinde yer almaktadır. Bu da eski yerleşim birimlerinin buralarda olduğunun göstergesidir. Silopi`de eski uygarlıklara ait olan ve uygarlıklar kaybolunca kalanlar dinsel nitelikte olanlardır.

TARİHİ KALINTI ve HARABELER

Silopi ve köylerinde pek çok harabe olması gerekirken birçoğu yok olmuş veya yerleri bulunamamaktadır. Bunun sebebi kullanılan yapı malzemeleri ile doğa koşullarıdır. Doğa koşulları burada hep uç noktalarda seyretmektedir. Kışın çok kuvvetli rüzgârlar ve sağanak yağmurlar olurken, yazın aşırı sıcaklıklar yapıları tahrip etmiştir. Ayrıca zaman zaman görülen sel felaketlerinde bunların yok olmasına sebep olmuştur. Silopi çevresinde yer alan ve tespit edilebilen harabeler şunlardır:

NUH NEBİ CAMİSİ
Cumai (Birlik) Köyü`nün güneyinde bulunmaktadır. Bu caminin Nuh Peygamberin ovaya indiği yer olarak kabul edilen yerde kurulduğuna inanılmaktadır.

AŞİ HARABESİ
Başverimli (Tılqebin) Köyü`nün kuzey batısındadır. Köye yaklaşık 300 metre uzaklıktadır.

KİLİSE HARABESİ
Başköy`den Habur`a giden yol üstünde yer alır.

BASURİN KALESİ KALINTILARI
Yankale (Basurin)`de yıkık bir kale duvarı bulunmaktadır. Buranın Osmanlılar zamanında yapıldığı tahmin edilmektedir. Bu kalenin içinde tatlı içme suyu bulunmaktadır. Çevresine nazaran yüksekte olan kalenin içinde tatlı suyun olabilmesi için mutlaka bir su kanalının olması gerekmektedir. Ancak yapılan araştırmalarda böyle bir emareye rastlanılmamıştır.

CUDİ DAĞI PUTPEREST HARABELERİ
Dağın zirvesine yakın yerlerde putperestlere ait içinde resimler olan dört tane mağara vardır. Bu mağaralar putperestlerin ibadethane olarak kullandıkları yerlerdir.

TILQEBIN HARABESİ
Tılqebin deresinin kuzeyinde yer almaktadır. Başköy Harabeleri. Başköy`ün 600 metre güneybatısında bulunmaktadır.
Köyü girişendeki harabeler; Başköy`ün kuzeyindedir.

KOYUNÖREN KİLİSE ve CAMİSİ
Koyunören Köyünde kilise ve cami kalıntıları vardır. Harabeler Koyunören`in kuzey batısında yaklaşık 400 metre yukarıda ve sarp bir mevkidedir.

 

Kaynak: Silopi Belediyesi Sitesi

Hakkında NasilBirYer

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla