Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

İpekyolu İlçesi Tarihi ve Coğrafik Özellikleri – Van

İPEKYOLU


Tarihi

İpekyolu, Türkiyenin’nin Van ilinin bir ilçesi. 11 Kasım 2012’de TBMM’de kabul edilen 6360 sayılı kanun ile Van merkez ilçesinin ikiye bölünmesi sonucu ilçe olmuştur. İpekyolu nüfus bakımından Van’ın en büyük ilçesidir. Van’ın ticaret merkezidir.

Osmanlı döneminde Van eyaletine bağlıydı. Kalede Çerkes kale görevlileri yaşamaktaydı. Halk ise kalenin batı tarafında kalan sahil kesimindeki taş evlerde otururdu. Van evleri klasik doğu mimarisi ile benzerlikler taşımasına rağmen yeraltı sığınakları ile onlardan ayrılır. Van evlerinin en güzel örnekleri Akköprü’de ve Alipaşa’da görülebilir. Yerli halkı Karakoyunlular’dan gelen Türkler, Batı Ermenileri ve Kürtlerden oluşur. Van Kalesi, Eski Van şehri bu ilçededir. İlçenin ilk yerleşimcileri Hurrilerdir. İlçe uzun yıllar Urartu egemenliğinde bulunduktan sonra Ermeni Krallığı’na geçmiştir. Bölgeye yapılan Türk akınlarının etkisiyle 1071 yılında ilçeye ilk Türk yerleşimciler gelmiştir. İlçenin büyük bölümü Osmanlı döneminde Polatoğulları’nın otoritesi altında yaşamıştır. Türk halkın büyük çoğunluğu 1915 Olayları’nda Diyarbakır, Şanlıurfa gibi şehirlere göç etmiştir.


Coğrafyası

İlimizin en büyük ilçesi olan İpekyolu dünya üzerinde, 42 derece 40 dakika ve 44 derece 30 dakika Doğu boylamları ile 37 derece 43 dakika ve 39 derece 26 dakika Kuzey enlemleri arasındadır. Türkiye üzerinde ise, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat-Van Bölümü’ndeki Van Gölü kapalı havzasındadır.

İlçemizin yüz ölçümü 94.615,50 HM dir. Toplam imarlı alanı ise 4.769,00 HM dir. Rakım yüksekliği yaklaşık 1725 m’dir. Türkiye’ nin en büyük gölü olan Van Gölüne kıyısı bulunmaktadır. İlçemizi kuzeyden Tuşba ve Muradiye ilçeleri, batıdan Van Gölü ve Tuşba ilçesi, güneyden Edremit ve Gürpınar ilçeleri ile doğudan ise Özalp ve Saray ilçeleri ile komşu olmaktadır. İlçenin Doğusunda Erek dağı bulunmaktadır. İlçemiz sınırları içerisinde kalan önemli tarihi ve turistik bölgeler ise Van kalesi,Van gölünün bir kısmı, yukarı ve aşağı Anzaf kaleleri ile Semiramis (Şamran)sulama kanalının bir kısmı sayılabilir.


Kaynak: İpekyolu Kaymakamlık Web Sitesi
Kaynak: İpekyolu Belediyesi Web Sitesi

Hakkında NasilBirYer

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla