Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

soru ekleme

Soru sormak için giriş yapmalısınız.

Giriş

Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

Saray İlçesi Coğrafi Konum/Turizm/Ulaşım – Van

Saray


Coğrafi Konum

İran devleti ile sınır ilçedir. Kapıköy sınır kapısı bu ilçededir. Yüzölçümü 1334 km², kuzeyi Özalp; güneybatısı Gürpınar ilçeleri; güneydoğusu Başkale; doğusu İran devleti sınırı ile çevrilidir. İl merkezine 75 km. mesafededir. 1 belediye, 4 Merkez mahalle, 23 Mahalle, 2 mezra olmak üzere 29 yerleşim biriminden oluşmaktadır.


Turizm

Yeşilalıç Kalesi Açık Hava Tapınağı
Van’ın Saray ilçesinde yer alan, çevresinde 5 metre yüksekliğindeki anıt kapı ile sarnıçların yer aldığı Urartu dönemine ait Yeşilalıç Kalesi’nde saklı kalan tarihi değerler, keşfedilmeyi bekliyor.
Saray ilçesinde kalesi, 5 metre yüksekliğinde üzerinde Urartuca yazının bulunduğu kaya kapısı, sarnıçları ve kaya resimleri ile büyük ilgi çeken Yeşilalıç bölgesi, bu yıl, Valilik tarafından yapılan çalışmaları kapsamında turizme açıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, tarihi ve turistik açıdan önem taşıyan bölgenin ilk kez bu yıl tanıtım programına alındığını belirterek, bu alanda şimdiye kadar arkeolojik kazı yapılmadığını, arkeolojik kazı yapmak isteyen akademisyenleri bu bölgeye davet ettiklerini söyledi.
İstanbul Üniversitesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Oktay Belli de, Van’ın 65 kilometre doğusunda yer alan Yeşilalıç bölgesinde, 5 metre yüksekliğindeki anıtsal özelliğe sahip açık hava tapınağının, tarihsel açıdan büyük önem taşıdığını söyledi.
Üzerinde Urartulara ait yazının bulunduğu kapının, kutsal kabul edildiği için fazla tahrip edilmediğini belirten Prof.Dr. Belli, halk arasında “taş kapı” olarak anılan eserin, temizlik çalışması ile ihtişamlı görünüme kavuşabileceğini kaydetti.Prof.Dr. Belli, Urartu döneminde yapılan kale ile çevresinde yer alan çeşitli büyüklükte sarnıçların da tarihsel değer taşıdığını ifade ederek, bölgedeki kaya resimlerinin de ilgi çekici olduğunu, eski döneme ait olduğu tahmin edilen kaya resimlerinin de incelenmesi gerektiğini vurguladı.

Yeşilalıç bölgesindeki kaya resimlerini görüntülemek üzere bölgeye gelen, arkeolojk ve mimari çekimleri ile tanınan fotoğraf sanatçısı Ersin Alok, hayvan figürlerinden oluşan kaya resimlerinin, M.Ö 6000’li yıllara dayandığını tahmin ettiğini söyledi.

İçi oyulmuş bir mağaranın duvarlarında yer alan ve hayvan figürlerinden oluşan resimlerin, hayatın geçtiği noktayı gösterdiğini bildiren Alok, kaya üstü resimlerinin bir bölümünün tahrip edildiğini, bu resimlerin iyi korunması gerektiğini söyledi.


Ulaşım

İlçemiz Merkezi 80 km.lik asfalt yolla il merkezine bağlıdır. İlçemizin bütün köy ve mezraları ile bağlantı yolları bulunmaktadır. İlçemizdeki tüm köy yollarımızın; 39 km’si asfalt ve 128 km de stabilize yol olmak üzere toplam 167 km’dir.


Kaynak: Saray Kaymakamlık Web Sitesi

Hakkında NasilBirYer

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla